ارزهای دیجیتال و تاثیر آن بر کار خیر

ارزهای-دیجیتال-و-تاثیر-آن-بر-کار-خیر
  • ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  • حمایتی

ارزهای دیجیتال و تاثیر آن بر کار خیر

چند سالی می شود که موسسات خیریه و بنیادهای این چنینی، در حال آزمایش بیت کوین برای جذب کمک های انسان دوستانه در خیریه هستند. سازمان های RedCross, Electronic Frontier Foundation, United Way, Save The Children جزو این دسته بشمار می روند. ارزهای دیجیتال رفته رفته بیشتر در فعالیت ها و ارائه خدمات اجتماعی استفاده خواهند شد.

Fidelity Charitable، بزرگترین صندوق خیریه در آمریکاست. مجموع سرمایه این صندوق در سال 2017، 69 میلیون دلار بود. این میزان سرمایه از سال 2015 تا 2017، در قالب ارز دیجیتال به Fidelity Charitable اهدا شده است.

علاوه بر این نوع کمک های مالی، پلتفرم ها و پروژه های نوآورانه دیگری نیز در فضای رو به رشد بشردوستی و ارزهای دیجیتال به چشم می خورد. مثلا، پلتفرم جمع سپاری BitHope. اهداکنندگان و خَیّرها می توانند از طریق این پلتفرم، برای موسسات خیریه بیت کوین ارسال کنند. همچنین، با استفاده از ابزارهای جدیدی  مثل GiveTrack و Alice، امکان ردیابی جریان هر کمک (از فرد اهداکننده به موسسه خیریه) وجود دارد. با استفاده از این قابلیت می توان سابقه ارسال و دریافت کمک های مالی را در بلاک چین مشاهده نمود.


کوین هایی برای خیریه


تا اینجا در مورد این خواندیم که فناوری ارزهای دیجیتال به موسسات خیریه در جذب و جمع آوری کمک های مالی کمک می کند. اما ماجرا به چند صندوق، پلتفرم، یا ابزار ردیابی ختم نمی شود، برای منظور حمایت از برنامه های غیر انتفاعی و امور خیریه چند سکه دیجیتال نیز ساخته شده است. برای نمونه، Clean Water Coin. این سکه با هدف جذب سرمایه برای امور خیریه و توزیع آب پاک و سالم به مردم در سراسر دنیا تولید شده است. Pinkcoin یک نمونه دیگر از این کوین ها است. پینک کوین در لیست صرافی های بزرگ درج شده و عملکرد خوبی دارد.


بنیادهای رمزنگاری شده


نوآوریِ بشر دوست دیگری که پا به این فضا گذاشته، «بنیاد رمزنگاری شده» نام دارد. یک سرمایه گذار ناشناس موسسه Pineapple Fund را تاسیس کرده که قصد دارد بیشتر از 5000 بیت کوین صرف فعالیت های امور خیریه کند. تا این لحظه  Pineapple Fund موفق به اهدای 56 میلیون دلار به 56 خیریه ی خاص شده است. شعار این مجموعه جمله زیر است:


وقتی به اندازه کافی پول داشته باشی، دیگر این پول نیست که اهمیت دارد.


کمی پایین تر، در جاده بشر دوستی بلاک چین، نگاهمان به موسسات یا صندوق های خیریه غیر متمرکز و مستقل می افتد. امور خیریه در این سازمان ها از طریق رای کسانی انجام می شوند که توکن های غیر انتفاعی دارند. قطعا چنین «بنیاد توزیع شده و خودمختاری» توسط یک هیئت خارجی از سهامداران اداره می شود که با استفاده از قانون اکثریت توکن ها، حق دارند جریان کمک های مالی را هدایت کنند، و به ایده پردازی و جذب سرمایه برای پروژه ها بپردازند.


سیستم های مبتنی بر بلاک چین در تکمیل اعتبار موسسات خیریه نیز نقش دارند. بر اساس مطالعات اخیر، از هر سه آمریکایی یک نفر به موسسات غیر انتفاعی اعتماد ندارد، بسیاری از افراد باور دارند که این موسسات سرسری و زیاد از حد خرج می کنند، و به همین خاطر بودجه کمی به برنامه ها تعلق می گیرد.


با وجود بلاک چین، کارایی عملیاتی تقویت و مداخلات تقلیل می شوند، و بدین ترتیب هزینه های اضافه و سربار کاهش پیدا می کنند. یعنی کمک های اهدا کننده مستقیم به دست فرد ذینفع می رسد.


با این حساب، اگر از این روش استفاده کنیم، اعتماد بدبین ها به صداقت امور خیریه جلب خواهد شد، و بدین ترتیب فعالیت های بشردوستانه و مشارکت در رویدادهای این چنینی بیشتر خواهد شد. یعنی، افراد بیشتری به اهدای کمک های مالی علاقمند خواهند شد.


شاید در آینده، خیریه ها و بنیادهای بیشتری قادر به تولید ارز دیجیتال منحصر به فرد خود خواهند بود، و از طریق فروش آن ها یک مدل پایداری ایجاد شود. شاید یک روز برای خرید و فروش توکن های خیریه یک صرافی خاص راه اندازی شود. با این حرکت یک رویکرد مبتنی بر بازار در امور خیریه ایجاد می شود که در آن هم خیرخواهان و هم خیریه ها از راه ترید «ارزهای دیجیتال نیکوکارانه» سود می برند. با این کار فناوری ارزهای دیجیتال می تواند گام تازه ای در مسیر انسان دوستی بردارد. یک راه دیگر هم برای بنیادها و موسسات غیرانتفاعی وجود دارد، آن ها می توانند با هدف جذب سرمایه بیشتر ارز دیجیتال استخراج کنند.


در عرصه فناوری ارزهای دیجیتال فرصت های بی شماری برای این اهداف وجود دارد، اما به همان میزان چالش ها و موانع بسیاری نیز در این مسیر هست. مهم ترین مشکلی که وجود دارد این است: اهدای ارز دیجیتال و سیستم های خیریه مبتنی بر بلاک چین هنوز ایده های تازه و تست نشده ای در دنیای نیکوکاری و کارهای بشردوستانه هستند. همچنین اینکه، افراد نیکوکار، موسسات خیریه، و بنیادهای نیکوکاری نسبت به این موضوع آگاهی و علاقه چندان زیادی ندارند.

به نکات زیر توجه داشته باشید
  • حداکثر در یک بند نظر خود را وارد کنید و از عبارات طولانی پرهیز کنید.
  • نظر شما بعد از تایید مدیریت در صفحه قابل مشاهده است.
Loading...